Ražošanas pasūtījumu veidošanās
Ražošanas pasūtījums kalpo par ierakstu, kurā tiek atspoguļota vajadzība saražot, t.i. sava veida rīkojums uz ražošanu. Šo 'rīkojumu' ražošanas vadība var pārskatīt, mainīt, noraidīt vai apstiprināt. Ražošanas pasūtījums pats neveido nekādas izmaiņas noliktavas atlikumos vai finanšu atskaitēs, tā vietā ražošanas pasūtījums ģenerē ražošanas ierakstus, kas veic šīs izmaiņas. Ražošanas ieraksti tiek izmantoti kā fakta fiksēšanas ieraksts un var tikt pretstatīts ražošanas pasūtījumam, lai noteiktu plānu pret faktu.
Dažkārt pasūtījuma brīdī izstrādājumam jau ir zināms sērijas numurs, pirms ražošana ir sākta. Pasūtījumā ir iespēja arī norādīt specifiskas maršruta izmaiņas, materiālu izmaiņas utml. Ceha darbinieku darbu neietekmē pasūtījumi, jo viņu darbs jāveic balstoties uz ražošanas uzdevumu vai ražošanas ierakstu datiem.
Balstoties uz Ražošanas pasūtījumu ierakstiem, ražošanas vadītājs var plānot un organizēt ražošanas darbus noteiktā secībā kā arī plānot izejvielu iegādi (Pasūtījumu piegādātājiem).
Ražošanas pasūtījumu automātiskās veidošanas nosacījumus nosaka sistēmas iestatījumi > Ražošanas parametri. Ražošanas pasūtījumi var būt ģenerēti arī ar apkalpošanu "Ražošanas pasūtijumi no iztrūkuma".
Make to Order (MTO) gadījumā Ražošanas pasūtījumi veidojas automātiski no apstiprinātiem Klientu pasūtījumu ierakstiem. Ražošanas pasūtījumi var veidoties Apstiprināti vai Sagatavoti (neapstiprināti).
Make to Stock (MTS) gadījumā Ražošanas pasūtījumi veidojas no apkalpošanas Ražošanas pasūtījumi no iztrūkuma
Bieži vien sistēma tiek iestatīta tā, lai jauni Ražošanas pasūtījumi tiek veidoti neapstiprināti un automātiski iekrāsoti, piemēram, sarkani. Tādā veidā ražošanas vadītājam vieglāk koncentrēties uz aktuālo darbu.
Ražošanas pasūtījumu saraksts
Modulis Ražošana > Ražošanas pasūtījumi
Izmantojot ierakstu saraksta filtrāciju Ražošanas pasūtījumu pārskata logā, iespējams atlasīt Apstiprinātos vai Sagatavotos ražošanas pasūtījumus, redzēt artikula kopējo ražošanas plānu un kārtot pēc plānotā pabeigšanas datuma.
Filtrēšana pēc statusiem sarakstā ir iespējama izvēloties statusu no saraksta izvēlnes vai vadot statusu apzīmējošu skaitli. Skaitli ir vērts izmantot, ja ir nepieciešamība vienlaicīgi redzēt vairākus statusus, tad atbilstošo statusu ciparus atdala ar komatu (piemēram 0,4)
- lai atlasītu Sagatavotos ražošanas pasūtījumus filtrā raksti 0,
- lai atlasītu Pabeigtos, raksti 1,
- lai atlasītu Sāktos 2,
- Slēgtos - 3
- Apstiprinātos- 4.
Izveidoto ierakstu filtru var arī saglabāt, piešķirot nosaukumu "Plāns", "Sāktie", "Jaunie", lai nākamreiz nav jāveido atlases parametri no jauna.
Konteksta izvēlnes
Ražošanas pasūtījumu sarakstā zem labās peles pogas ir pieejamas vairākas opcijas, kas ļauj ērtāk pārvaldīt sarakstā iezīmētos ierakstus.
Atslēgt
Iezīmētajiem ierakstiem uzstādīs statusu "Izveidots". Var būt nepieciešams, ja ir virkne apstiprinātu ražošanas pasūtījumu, kurus nepieciešams dzēst. Lai ierakstus dzēstu, tie vispirms ir "jāatslēdz", t.i. jāieved statusā 'Izveidots'.
Apstiprināt
Iezīmētajiem ierakstiem tiks atvērts papildu atlases parametru logs, kurā norādīt atsevišķas funkcijas nianses. Atvērtajā logā ir vērts piesaistīt uzmanību izvēles rūtiņai "Pārrēķināt eksistējošus apakšpasūtījumus". Šī opcija izskatīs arī pa tiešo piesaistītos apakšpasūtījumus un veiks daudzumu un specifikāciju pārrēķinus arī tajos. Pēc noklusējuma sistēma neizskata apakšpasūtījumus un tiek pieņemts, ka katru ražošanas līmeni pārvalda tā atbildīgais darbinieks. Šī ir vienīgā opcija, kas ļauj apakšpasūtījumus pārrēķināt, ja mainās mātes pasūtījuma saturs. Šo opciju atzīmējot parādās papildu divas opcijas, kas ļauj noteikt, ka jāpārrēķina arī apstiprināti vai sākti apakšpasūtījumi. Šāda opcija ir tikai īpašos gadījumos ieslēdzama, jo visticamāk apstiprinātiem pasūtījumiem jau ir notikusi materiālu sagāde un iesāktiem pasūtījumiem jau sācies ražošanas process.
Sākt, Pabeigt
Iezīmētajiem ierakstiem uzstādīs statusu "Sākts". Parasti nav nepieciešama manuāla statusa uzstādīšana, tas var tikt darīts, ja kaut kādu iemeslu dēļ, pasūtījuma statuss neatbilst reālai situācijai tā apakšierakstos.
Slēgt
Iezīmētajiem ierakstiem uzstādīs statusu "Slēgts". Var būt nepieciešams, ja ražošanas pasūtījums ir daļu nepieciešamības saražojis, bet nav pabeigts pilnīgi viss darbs un ražošanas vadība pieņem lēmumu šo pasūtījumu slēgt, līdz galam nepabeigtu. Šī darbība ir ieteicama, lai izņemtu materiālu no plānotās noliktavas kustības un tādējādi, izņemtu materiālu no iztrūkstošo preču pārskata aprēķina.
Atjaunināt ražošanas pasūtījumus
Uz ekrāna tiks atvērts apkalpošanas logs "Atjaunināt ražošanas pasūtījumu". Detalizētu informāciju skatīt pie apkalpošanas apraksta
Pārvietot 'Pabeigt līdz datumu'
Uz ekrāna tiks atvērts apkalpošanas logs "Atjaunināt ražošanas pasūtījumu". Detalizētu informāciju skatīt pie apkalpošanas apraksta. Ar šo funkciju ir iespējams mainīt ražošanas pasūtījumu beigu termiņus. Noderīgi, kad tas jādara lielam skaitam ierakstu.
Veidot ražošanas uzdevumus
Visi iezīmētie ražošanas pasūtījumu ieraksti tiks apstiprināti, to ražošanas un ražošanas darbību ieraksti izveidoti un visa šī informācija tiks ielikta vienā ražošanas uzdevumā. Turklāt, šajā darbībā sistēma izskata visus ražošanas apakšlīmeņus norādītajiem pasūtījumiem un izveido visus nepieciešamos ierakstus arī tiem un pievieno arī tos. Šī darbība tiek izmantota procesos, kur ražoti tiek individuāli, kompleksi izstrādājumi, kuri sastāv no vairākiem apakšmezgliem un visbiežāk nelielā skaitā. Tādā procesā ražošanas vadītājs izskata ražošanas pasūtījumu sarakstu balstoties uz to statusu un nodošanas termiņiem un izvēlas, kurus ražošanas pasūtījumus nodot uz izpildi. Viens šāds ražošanas uzdevums var tikt izdrukāts un nodots pirmā procesa darbiniekam.
Pasūtījuma statuss
Tiks atvērta iezīmēto ierakstu ražošanas pasūtījumu statusa atskaite. Papildu informāciju skatīt pie atskaišu apraksta.
Trīspunktes opcijas
Atvērt darba plānā
Uz ekrāna tiks atvērts darba plāna ieraksts. Papildu aprakstu skatīt darba plāna reģistra aprakstā
Ražošanas pasūtījuma ieraksts
Ieraksta galva
Numurs - ieraksta numurs
Datums - ieraksta izveides datums
Specifikācija - ražošanas specifikācijas kods. Lai arī specifikācija nav ogligāts ievades lauks, jebkuru ražojumu, kura saturs atkātojas ir vēlams pārvērst par specifikāciju, lai atvieglotu turpmāku datu ievadi. Specifikācijas nomaiņa pārrēķina visu ražošanas pasūtījuma artikulu sarakstu, pārliekot ar jaunās specifikācijas informāciju.
Nosaukums - specifikācijas nosaukums. Izmainiet nosaukumu uz kaut ko skaidrojošāku, ja tāda nepieciešamība rodas.
Sākuma datums - datums, kad vajadzētu sākt šo ražošanas pasūtījumu. Ražošanas pasūtījumu ievadot manuāli, tad netiek rēķināts automātiski. Automātiski ražošanas sākuma datums tiek rēķināts tikai veidojot ražošanas pasūtījumu no iztrūkuma (MTS). Ja ražošanas pasūtījumam ir nepieciešami izejmateriāli, tad iztrūkstošo preču pārskatā un plānotajā artikulu kustībā šie izejmateriāli tiks pieprasīti šajā datumā
Pabeigt līdz - plānotais pasūtījuma pabeigšanas datums. Tiek izsniegts automātiski, ja ražošanas pasūtījums veidojas no klientu pasūtījuma - šajā gadījumā plānotais beigu datums ir klientu pasūtījuma beigu termiņš. Ražošanas pasūtījumiem, kas izveidojušies kā apakšpasūtījumi citiem ražošanas pasūtījumiem beigu termiņš būs virspasūtījuma sākuma datums.
Daudzums - ražošanai pasūtītais daudzums. Ja ražošanas pasūtījumā (vai globālajos uzstādījumos) ir atzīmēta opcija "Rindās patiesais daudzums" tad izmaiņas šajā daudzuma laukā tiek atspoguļotas arī artikulu tabulā, kur specifikācijas daudzums tiek reizināts ar pieprasīto daudzumu. Ražošanas pasūtījumu veidojot manuāli, tā daudzums ir norādāms neņemot vērā minimālos vai optimālos daudzumus specifikācijā. Ražošanas minimālais daudzums un ražošanas solis tiek ņemts vērā tikai veidojot ražošanas pasūtījumu caur ražošanas iztrūkuma apkalpošanu (MTS).
Darba centrs - automātiski ievietojas no specifikācijas, bet ražošanas pasūtījumā to ir atļauts mainīt. Darba centrs ļauj nodalīt ražojamos izstrādājumus uz konkrētiem darba centriem un tādējādi ērtāk nodot uzdevumus uz izpildi
Avots un Numurs - ražošanas pasūtījuma avota tabulas nosaukums un ieraksta numurs. Ražošanas pasūtījumi var tikt ģenerēti no vairākām sistēmas daļām, atkarībā no ieviestajiem procesiem. Tas var būt klientu pasūtījums (sorders.orders), augstāka līmeņa ražošanas pasūtījums (prod.prodorders), iekšējais pasūtījums (stock.stockinternalorders). Šie lauki tiek aizpildīti automātiski un tos mainīt manuāli nav atļauts. Sistēmiski šī informācija tiek izmantota, lai noteiktu, vai avota ieraksts ir vai nav uzģenerējis prasīto ražošanas pasūtījumu ierakstu, lai neveidotu pieprasījumus dubultā.
Noliktava - ražošanas noliktava, kurā tiks veikts ražošanas process. Ražošanas noliktavai ir vairāki algoritmi, kā tā tiek uzstādīta:
- automātiski uzstādās kā ražošanas noklusējuma noliktava, kas norādīta globālo iestatījumu Ražošanas parametri laukā Ražošanas noliktava
- no klientu pasūtījuma veidotam ražošanas pasūtījumam tiek piemeklēta ražošanas noliktava balstoties uz klientu pasūtījuma noliktavu (kā pārdošanas noliktavu). Ja tiek atrasts ražošanas noliktavu iestatījums ar klientu pasūtījumā norādīto noliktavu kā Klientu pasūtijuma noliktava, tad tiek izmantota šī ražošanas noliktavas ieraksta ražošanas noliktavas kods.
- Ja tiek uzstādīts darba centrs, tad kā noliktava uzstādās darba centrā norādītā noliktava, ja darba centrā tāda ir noteikta.
Klientu pasūtījums un rinda - atsauce uz klientu pasūtījumu un konkrētu klientu pasūtījuma rindas ID. Šī atsauce tiek izmantota gan pa tiešo veidotu ražošanas pasūtījumu sasaistei ar klientu pasūtījumu, gan tiek nodots arī visiem apakšpasūtījumiem. Daudzlīmeņa ražošanai, kas balstīta uz klientu pasūtījumu noder iespēja jebkurā līmenī pateikt, kura klientu pasūtījuma vajadzībām šis darbs ir paredzēts. Tas ļauj vadības darbiniekiem ātri sameklēt, kuri pasūtījumi kavē vai traucē attiecīgā klientu pasūtījuma izpildi.
Ražošanas klase - ražošanas klases kods. Ražošanas klase ļauj nodalīt dažādus ražošanas procesus un uzstādīt atšķirīgu sistēmas uzvedību atkarībā no klases. Parasti klases tiek uzstādītas ierakstiem, kuriem ražošanas process ir izteikti atšķirīgs no citiem. Tāpat klases mēdz noteikt augstākā līmeņa pasūtījumiem daudzlīmeņu ražošanas procesos, lai ļautu ērti pārskatīt augstākā līmeņa izstrādājumus.
Atsauksme - brīvi definējama atsauces vērtība. Atsauksmes lauku izmanto lai ražošanas procesa dalībnieki labāk identificētu attiecīgo ražojumu. Ražojot uz pasūtījumu (MTO) automātiski tiek ielikta klientu pasūtījuma lauka "Komentārs" saturs. Citos procesos, šeit var tikt ievadīts ražošanas rezultātā sagaidāmā artikula partijas numurs, ja tas ir priekšlaicīgi zināms. Uz konstruktoru darba balstītai ražošanai mēdz norādīt arī rasējuma numuru vai faila nosaukumu. Atsauce parasti tiek izmantota kombinācijā ar nosaukuma lauku. Ja nosaukums apzīmē vispārīgu ražojamo produktu, tad atsauce izmantojas jau attiecīgā ieraksta mērķa precizēšanai. Ražošanas klases ierakstā ir iespēja uzstādīt lai atsauces lauks uzstādās automātiski balstoties uz saražojamā artikula kodu un/vai partijas numuru.
Plānotais izsūtīšanas datums - plānotais izsūtīšanas datums no klientu pasūtījuma. Tas tiek atjaunots no klientu pasūtījuma, ja klientu pasūtījumā tas izmainās. Šī lauka un ražošanas pasūtījuma beigu datuma starpība var tikt izmantota lai ļautu prioritizēt izpildi, t.i jo tuvāk izsūtīšanas datumam ir plānotais beigu datums, jo augstāka prioritāte jāpiešķir šī pasūtījuma izpildei izsniedzot darba uzdevumus.
Objekti - objektu saraksts, kuru nepieciešams pārnest uz ražošanas ierakstu un attiecīgi vēlāk iegūt finanšu grāmatojumā. Netiek aizpildīts automātiski, jebkāda veida automātika lauka aizpildē tiek nodefinēta ieviešanas procesā. Jāņem vērā, ka artikulu, noliktavu un citu saistīto reģistru objektiem šeit nav nepieciešamības parādīties, jo tie tiek pārnesti uz finanšu grāmatojumu pa tiešo no piesaistītā avota ieraksta (noliktavas vai artikula koda).
Ražojamais artikuls - no artikulu apakštabulas tiek izlasīts pirmais izejošā daudzuma artikuls. Var tikt izmantots ātrai ierakstu filtrācijai ražošanas pasūtījumu sarakstā.
Instrukcijas - brīvi teksta lauki, kuros ražošanas vadītājs var nodefinēt specifiskas instrukcijas, kas jāuzrāda ražošanas personālam.
Hierarhijas ID - teksta lauks, kurš identificē virspasūtījumu un tiek automātiski pārnests uz zemāka līmeņa apakšpasūtījumiem. Tas ļauj vienlaicīgi kopā sasaistīt visu ražošanas pasūtījumu 'koku', ja process veidots kā daudzlīmeņu ražošana. Augstākā līmeņa pasūtījumam šis lauks automātiski aizpildās ar paša ieraksta numuru, bet šo funkcionalitāti var aizvietot arī ar tabulas definīciju vai programmējumu palīdzību. Ja hierarhijas ID lauku iznes ierakstu sarakstā tas ļauj vienā īsā sarakstā iegūt visus konkrēta virspasūtījuma izstrādājumus un ieraudzīt to statusu.
Statuss - ražošanas pasūtījuma statuss
- Sagatavots - noklusējuma statuss veidojot ierakstu. Šajā statusā saglabāts ieraksts jau atspoguļojas iztrūkstošo preču pārskatā ja atzīmēta izvēles rūtiņa - iekļaut neapstiprinātos ierakstus 'Ražošanā'. Arī artikulu kustības pārskatā šie ieraksti tiks uzrādīti.
- Apstiprināts - ieraksts šajā statusā jau rādīsies kā pilnvērtīgs iztrūkums, t.i. uzrādīsies arī bez neapstiprinātu ierakstu iekļaušanas. Apstiprināts ražošanas pasūtījuma vairs nav brīvi maināms,, t.i. lai veiktu izmaiņas specifikācijā, datumos vai jebkurā citā laukā, ieraksts jāpārliek atpakaļ uz statusu 'Sagatavots'. Ražošanas pasūtījuma apstiprināšana parasti tiek izmantota arī kā trigeris turpmākiem procesiem, kā piemēram:
- var tikt uzstādīta automātiska ražošanas ierakstu ģenerēšana no šī ražošanas pasūtījuma
- var tikt uzstādīta automātiska apakšpasūtījumu ģenerēšana no šī virspasūtījuma
- Sākts - atšķirībā no sagatavotā un apstiprinātā statusa, statuss 'Sākts' parasti netiek uzstādīts manuāli - to uzstāda ražošanas ieraksta sākšana vai ražošanas darbību sākšana/pabeigšana. Šis statuss nozīmē, ka ir jau kāds pabeigts ražošanas ieraksts, bet viss pasūtījums vēl nav izpildīts.
- Pabeigts - tiek uzstādīts automātiski, kad viss pasūtījumā prasītais apjoms ir saražots.
- Slēgts - var tikt izmantots, ja ražošanas pasūtījums nekad netiks pilnībā pabeigts un faktiski nozīmē, ka pasūtījuma turpmāka virzība ir atcelta.
Uzdevuma statuss - ražošanas pasūtījums var būt ievietots ražošanas uzdevumā. Šajā laukā automātiski tiek atspoguļots šī uzdevuma statuss. Ja uzņēmumā izmantojas maršrutēta ražošana, kur katrs procesa solis tiek likts savā uzdevumā, šī lauka saturs netiks automātiski uzturēts, jo katram solim var būt savs statuss. Ir vairāki statusi, kuri var tikt uzrādīti:
- Sagatavots - ražošanas uzdevums ir izveidots
- Apstiprināts - ražošanas uzdevums ir apstiprināts
- Pabeigts - ražošanas uzdevums ir statusā 'Pabeigts'. Tas savukārt nozīmē, ka viss uzdevumā prasītais daudzums ir gan izpildīts, gan sagrāmatots
- Sākts - ražošanas uzdevumā daļa rindu ir izpildītas. Jāņem vērā, ka tas nenozīmē, ka tieši šis ražošanas pasūtījums ir sākts, jo uzdevumā var būt vairāki neatkarīgi ražošanas pasūtījumu un izpilde skar kādu citu pasūtījumu.
- Atlikts - ražošanas uzdevumu var ievietot statusā 'Atlikts' gadījumos, kad kaut kādu iemeslu dēļ šī uzdevuma process ir jāaptur, piemēram, nav pietiekams materiālu apjoms noliktavā. Tiek sagaidīts, ka kaut kad šis statuss atgriezīsies darba stāvoklī un darbu varēs turpināt.
- Slēgts - darbs ar šo ražošanas uzdevumu vairs neturpināsies. Tas var nenozīmēt, ka uzdevums ir pilnībā pabeigts, jo uzdevumu var slēgt pirms tā pabeigšanas.
- Atzīmēts kā sākts - ražošanas uzdevumā daļa no rindām ir statusā "Pabeigts", bet tās vēl nav grāmatotas. Ražošanas uzdevumā par šo stāvokli atbild izvēles rūtiņa 'Ir nepabeigtas rindas'
- Atzīmēts kā pabeigts - visas rindas, kuras prasītas ražošanas pasūtījumā ir statusā "Pabeigts", bet tās vēl nav grāmatotas.
Projekts - (ja pieslēgts projektu modulis) - projekta kods un nosaukums. Projekts var tikt izmantots, lai sasaistītu vairākus, atsevišķus ražošanas ierakstus zem viena projekta un tādējādi ļautu analizēt vairāku ražojumu izmaksas vienā pārskatā. Ja projekta grupā izmaksu veidošana ir uzstādīta kā 'Materiāls izmantots ražošanā', tad no ražošanas veidotie ieraksti ietekmēs arī izmaksu atskaites projektu modulī.
Sadaļa Artikuli
Artikulu tabula tiek norādīti visi artikuli, kuri tiek izmantoti ražošanas procesā kā arī tie artikuli, kuri ražošanas procesā tiek radīti. Šī saraksta saturs var tikt mainīts un izveidots atšķirīgs no specifikācijā norādītā artikulu saraksta. Ja ražošanas pasūtījumam jau ir izveidoti ražošanas ieraksti, tad jebkādas izmaiņas artikulos tiks atspoguļotas arī ražojumā. Tikai jāņem vērā, ka izmaiņas tiek pārnestas kā 'delta' - jaunā ieraksta atšķirības pret jauno ierakstu. Tas nozīmē, ka atsevišķi veiktas izmaiņas ražošanas ierakstā netiktu pazaudētas. Ražošanas pasūtījuma izmaiņu starpība tiktu 'pārklāta' pa virsu ražošanas ierakstā norādītajai informācijai.
Apakšsadaļa Izmaksas
Artikula kods, nosaukums - izejmateriāla vai saražotā artikula kods un nosaukums
Izejvielas daudzums - ja aizpildīts, tad attiecīgā rinda tiek uzskatīta par izejvielu un pabeidzot ražošanu tiks norakstīta no noliktavas. Kā izejviela var būt norādīts arī vienkāršais artikuls, kurš noliktavu neietekmē, šajā gadījumā tas var ietekmēt tikai saražotā artikula pašizmaksu.
Saražotais daudzums - ja aizpildīts, attiecīgā rinda tiek uzskatīta par saražojamo artikulu un pabeidzot ražošanu, attiecīgais artikuls tiks pieņemts noliktavā. Parasti ražošanā ir viens izejošais artikuls, bet ir procesi, kuros vienā ražošanas pasūtījumā var rasties vairāki, atšķirīgi artikuli. Šajā gadījumā ražošanas pasūtījumā būs vairākas rindas, kurās norādīts Saražotais daudzums un pēc noklusējuma visa izejvielu pašizmaksa starp tiem tiks sadalīta vienādi. Ja pašizmaksas sadale jāveic pēc atšķirīga algoritma jāizmanto lauks Pašizmaksas attiecība, kas atrodams specifikācijas sadaļā.
Partijas numurs - ražojamā vai izmantotā artikula partijas numurs. Ražošanas pasūtījuma partijas numurs ir jāvada atkarībā no izvēlētā biznesa procesa. Ražošanas pasūtījums nekad neizmainīs noliktavas atlikumu, tādēļ partijas numurs nekad nebūs obligāts lauks. Partijas numuru ir vērts ievadīt daudzlīmeņu ražošanā, lai sasaistītu saražoto artikulu apakšējā līmenī ir izmantojamo artikulu augšējā līmenī. Lai nodrošinātu automātisku saikni un korektu pašizmaksu pārnesi uz izstrādājumu, partijas numurs norādās gan augstākā, gan zemākā līmeņa ražošanas pasūtījumā. Partijas numurus šajā gadījumā parasti uzstāda kā automātiski ģenerētus, tas ir izdarāms globālajos iestatījumos Ražošanas parametri sadaļā Noliktava.
Mērvienība - artikula uzskaites mērvienība
Vienības pašizmaksa un Rindas Summa- artikula pašreizējā pašizmaksa. Rēķinās atšķirīgi katram artikulu veidam:
- Izejvielām kas ir noliktavas artikuli tiek atrasta šī brīža noliktavas pašizmaksa (FIFO vai Vidējā svērtā). FIFO pašizmaksa ražošanas pasūtījumiem nenosaka reālo pašizmaksu par kuru tiks norakstīts no noliktavas, jo to darīs ražošanas vai ražošanas darbības ieraksts. Tai pat laikā, šī vērtība ļauj iegūt jau kaut kādu priekšstatu par potenciālo pašizmaksu izstrādājumam. Pašizmaksa tiek pārrēķināta tikai pie datuma, statusa vai artikula maiņas. Ieraksta pārsaglabāšana nemaina pašizmaksu kā tas ir citos reģistros.
- Izejvielām, kas ir parastie artikuli pašizmaksa tiek ievietota no artikula ieraksta lauka Pašizmaksa. Šī vērtība tiek pārrēķināta un paņemta no artikula ieraksta pie statusa maiņas vai datuma maiņas. Šāda veida artikuli parasti ir pievienojamas darba izmaksas, kuras mēdz iekļaut pašizmaksā. Ja artikula ierakstā pašizmaksa nav norādīta, tad sistēma šo lauku nepārrēķina, bet gan atstāj lietotāja sākotnēji ievadīto (vai no specifikācijas ievietoto). Manuāli mēdz norādīt ārēju darbu vai cita veida izmaksas, kas katrā ražošanas reizē ir atšķirīgi.
- Saražotajam produktam pašizmaksa rēķinās kā visu izmantoto izejvielu kopsumma. Ja saražotais produkts norādīts vienā rindiņā, tad visai pašizmaksai jāatbilst visu izmantoto artikulu pašizmaksai, bet ja saražotais artikuls norādīts vairāk kā vienā rindiņā, tad pēc noklusējuma, pašizmaksa sadalīsies starp saražotajiem artikuliem proporcionāli vienādi. Ja saražoti tiek pietiekami atšķirīgi artikuli, tad ir vērts izmantot lauku Pašizmaksas attiecība, lai noteiktu kurš artikuls saņem lielāku daļu pašizmaksas. Tas var būt nepieciešams gadījumos, kad bez pamatizstrādājuma, noliktavā tiek pieņetms arī atgriezuma artikuls vai arī gadījumos, kad tiek veikta ražojuma dekomplektācija, t.i. darbība pretēja ražošanai.
Apakšsadaļa Specifikācija
Pašizmaksas attiecība - vairāku izejošo artikulu rindu gadījumā bieži nepieciešams pašizmaksu sadalīt proporcionāli katram atšķirīgu. Piemēram radītam atgriezumam vajadzētu mazāku pašizmaksas daļu. Gadījumā, kad no viena izejmateriāla tiek radīti vairāki izstrādājumi, piemēram no liemeņa tiek radīti dažādi gaļas subprodukti. Pašizmaksas attiecība visu uzkrāto ražojuma pašizmaksu sadala tā, lai to savstarpējā proporcija būtu
Specifikācijas daudzums - oriģinālais patēriņa vai rezultāta daudzums, kāds norādīts specifikācijas ierakstā. Tas tiek saglabāts šādi, atsevišķā kolonnā, lai mainot ražošanas pasūtījuma galvas daudzumu, apakštabulas pārrēķins notiktu balstoties uz korektu pamata daudzumu, t.i. pasūtījuma ienākošais un izejošais daudzums vienmēr tiks rēķināts kā ieraksta galvas Daudzums reizināts ar lauku Specifikācijas daudzums.
Specifikācija - detaļas specifikācija. Kā izejmateriāls var būt norādīti arī tādi artikuli, kuri paši ir jāsaražo, šādi veidojot daudzlīmeņu ražošanu. Vienkāršākais variants kā norādīt, kā jāsaražo artikuls ir artikula ierakstā norādīt tā specifikāciju. Tomēr ir iespēja norādīt specifikācijas kodu arī pa taisno ražošanas pasūtījumā, ja tā atšķiras no artikula ierakstā norādītās specifikācijas. Tas noder gadījumos, kad saražojamām detaļām tiek izmantots unificēts artikula kods, piemēram "DET", bet kas tieši tiek saprasts zem šīs detaļas katrā specifikācijā tiek definēts pa jaunam ar attiecīgajam gadījumam noteiktu specifikāciju.
Materiālu izvēle - ražošanas pasūtījumā ražošanas vadītājs var pārbaudīt, ka daļa no detaļām, kuras parasti tiek ražotas, jau ir brīvi pieejamas noliktavā. Šādā gadījumā vadītājs var pieņemt lēmumu daļu no šīm detaļām ņemt no noliktavas, bet daļu tomēr saražot ar apakšpasūtījumiem. Ar lauka Materiālu izvēle palīdzību var noteikt, ka šī rinda detaļai neveidos apakšpasūtijumu, bet gan sagaidīs, ka detaļa būs pieejama noliktavā. Lai iegūtu šādu rezultātu norādiet šajā laukā veidu "No noliktavas". Šādi var rīkoties, kad tikai daļa no detaļām jāņem no noliktavas - tādā gadījumā attiecīgais artikula daudzums jāsadala divās rindās, vienā atstājot noklusējuma tipu, bet otrā "No noliktavas" un pielāgojot daudzumus attiecīgi katrai uzvedībai.
Materiāls - materiāla kods no specifikācijas. Tiek izmantots filtrējot ražošanas parametru piesaisti
Apakšsadaļa Izmēri
Garums, Platums, Augstums, Biezums - izstrādājuma vai izejmateriāla dimensijas. Pēc noklusējuma tiek ievietots artikula kartiņā norādās dimensiju vērtības. Paralēli noklusējuma funkcionalitātei ir iespēja uzstādīt katrai dimensijai savu formulu, kas šo esošo skaitli pārrēķinās. Dimensiju pielāgošana var noderēt gan ražojuma komplektēšanā, gan arī nepieciešamo daudzumu aprēķinā.
Ja attiecīgā rinda ir saražojamais artikuls un artikula ierakstā nebija norādītas dimensijas, tad tiek izmantotas ražošanas pasūtījuma galvā norādītās dimensijas. Šāds process ir nepieciešams gadījumos, kad izstrādājumu apzīmē kāds universāls artikuls, piemēram "DETAĻA" un ražošanas pasūtījuma galvas parametri ir tie, kas nosaka šī izstrādājuma parametrus (nevis artikula ierakstā norādītās vērtības).
Apakšsadaļa Citi
Visas formulas pēc noklusējuma tiek ievietotas no specifikācijas. Ja specifikācijā formula nav norādīta, tad tiek izmantots globālais iestatījums Ražošanas daudzuma aprēķins, lai tur sameklētu, vai attiecīgajam produktam nav jāpievieno formula. Ja atrodas, tad tā tiek ievietota attiecīgajā rindā.
Aprēķina formulām ir noteikta secība, kā tās tiek pielietotas - vispirms tiek izrēķinātas dimensijas, pēc tam tiek izrēķināts daudzums. Šāda funkcionalitāte nepieciešama gadījumā, kad izejmateriāla izmēri ir pakārtoti izstrādājuma parametriem un attiecīgi izejmateriāla daudzums ir pakārtots izejmateriāla dimensijai. Piemēram, plaukta ražošanā nepieciešams lamināta detaļa ar izmēru -2mm, jo jālīmē arī maliņas. Tas savukārt nozīmē, ka nepieciešamais lamināta laukums ir jaunā, samazinātā garuma un platuma reizinājums
Daudzuma formula - Ražošanas pasūtījumā ievietojot specifikāciju šī formula tiks izmantota, lai aprēķinātu attiecīgās rindas daudzumu. Tiek izmantots izejvielu daudzuma pārrēķinam pēc kādiem algoritmiem. Piemēram, noapaļojot skaitu, lai tas atbilstu kādiem uzskaites noteikumiem, vai pārrēķinot daudzumu pēc prasīto dimensiju izmaiņām.
Pašizmaksas formula - Pašizmaksa formula ir noderīga vienkāršo artikulu pašizmaksu aprēķinam. Piemēram, darba izmaksas var būt vienību skaits reizināts ar kādu sistēmā nodefinētu likmes vērtību vai kādu ārēju izmaksu dokumentu, kas loģiski sasaistāms ar šo ražošanas pasūtījumu, ja darbs ir bijis nodots ārpakalpojumā.
Platuma formula, Garuma formula, Augstuma formula - dimensiju formulas, kuras izmantot, lai noteiktu precīzas dimensijas gan izejmateriāliem, gan saražotajam artikulam.
Klientu pasūtījuma rinda - rindas ID no klientu pasūtijuma. Rindas ID tiek izmantots gadījumos, kad no klientu pasūtījuma tiek veidots apvienots ražošanas pasūtījums par visām klientu pasūtījuma rindām un rindas ID atsauce ieraksta galvā ir nepietiekama.
Apakšsadaļa Komentārs
Komentārs - brīvs komentāra lauks, netiek aizpildīts automātiski. Tiek pārnests uz ražošanas ierakstu tā veidošanas brīdī.
Sadaļa Parametri
Neto svars, Bruto svars, Garums, Platums, Augstums, Biezums - tiek ievietoti no specifikācijas, ja specifikācijā tādi norādīti. Ja specifikācijā šie lauki ir tukši, tad tiek paturēti iepriekšējās pasūtījumā norādītās dimensiju vērtības.
Izveidots - ieraksta izveidošanas datums/laiks. Aizpildās automātiski un nav maināms.
izveidotājs - izveidotāja lietotāja unikālais ID.
Pēdējās izmaiņas - pēdējo izmaiņu laiks un datums.
Pēdējo izmaiņu autors - pēdējo izmaiņu lietotāja unikālais ID.
Pabeigts daudzums - automātiski aprēķinās katru reizi, kad tiek pabeigts vai atcelts kāds ražošanas pasūtījumam piesaistīts ražošanas ieraksts. Šo daudzumu var izmantot, lai pārbaudītu, cik daudz no ražošanas pasūtījuma pieprasītā daudzuma ir jau izpildīts, kas var būt sevišķi svarīgi procesos, kur no viena pasūtījuma top vairāki ražošanas ieraksti.
Atlikušais daudzums - tiek izrēķināts kā starpība starp pieprasīto daudzumu un jau pabeigto daudzumu.
Ražošanas uzdevums - ražošanas uzdevuma numurs, ja ražošanas pasūtījums ir ievietots vienā ražošanas uzdevumā.
Saražotās partijas numurs - partijas numurs pirmajam izejošajam artikulam. Ērtībai izmantojams lauks, lai ierakstu sarakstā ātri atrastu vajadzīgo izstrādājumu, ja zināms tā partijas numurs. Tā kā partijas numurus bieži ģenerē automātiski tājā iekļaujot atsauci uz klientu pasūtījumu, tad šādi var atrast arī noteiktu klientu pasūtijumu ierakstus visos līmeņos.
Galvenais materiāls - galvenais materiāls no specifikācijas. Šobrīd netiek izmantots.
Sadaļa Maršrutēšana
Maršrutēšanas informācijas norādīšana padara šo pasūtījumu par maršrutētu ražošanas pasūtījumu un pārveido ražošanas ierakstu uzvedību. No šī pasūtījuma veidots ieraksts neveidos noliktavas operācijas un neveidos finanšu grāmatojumus. Tā vietā, ražošanas ierakstam ir jāģenerē ražošanas darbības - viena darbība katram maršruta solim. Šie ražošanas darbību ieraksti tad būs tie, kas veidos gan noliktavas operācijas, gan grāmatojumus. Vairāk informācijas var iegūt biznesa procesa aprakstā par maršrutētu ražošanu.
Maršrutēšana - maršruta kods.
Maršruta darbību tabula
Darbības kods - standarta darbības kods
Standarta darbība - standarta darbības nosaukums
Secība - pabeigšanas secība
Nākamā secība - secības numurs, kas tiek uzskatīts par nākamo pabeigšanas kontrolē. Secība tiek izmantota tikai ražošanas darbību tīmekļa skatā - ar speciālu parametru ir iespējams ieslēgt secības kontroli. Citkārt sistēma ļauj pabeigt jebkuru darbību jebkurā secībā izņemot pēdējo secības darbību. Pēdējā darbība ir arī jāpabeidz kā pēdējā, jo tā sevī apvieno visas darbību pašizmaksas.
Sadaļa Apakšpasūtījumi
Apakšpasūtījumu tabula - visi apakšpasūtījumi, kas ir izveidojušies pa tiešo no šī ražošanas pasūtījumi tiek uzrādīti šajā sarakstā. Te var ērti tos sameklēt, atvērt un skatīt to statusus. Jāpiebilst, ka ražošanas pasūtījuma piesaistnēs arī tiks pievienotas saites uz apakšpasūtījumiem.
Sadaļa Lietotāja vērtības
Pieejama, ja pieslēgta projektu virzīta ražošana
Lietotāja vērtības ir lauki, kas tiek ievietoti no ražošanas specifikācijas, ja tur tādi bija norādīti. Vienlaīcigi to aizpildi var definēt arī konstruktoru datu uzstādījumi. Lietojot konstruktoru datu ierakstus, tajos ietverto no rasējumiem iegūto informāciju var salikt pa šiem lietotāja definētajiem laukiem un tādējādi šo informāciju nodot kādām citām ražošanas sistēmām vai lietotājiem uz izdrukām vai uzlīmēm. Pie šādas informācijas var būt CNC programmu nosaukumi, attēlu ceļi, speciālas norādes, optimizāciju programmu nosaukumi utml.
Lietotāja teksts 1-12 - brīvi teksta lauki
Lietotāja datums 1 - brīvs datuma lauks
Lietotāja vērtība 1-5 - brīvas skaitliskas vērtības
Sadaļa Parametri
Ražošanas parametru iestatījuma uzstādītie datu lauki.
Šajā sadaļā esošie lauki ģenerējas automātiski pie jaunu ražošanas parametru ievades iestatījumā Ražošanas parametri. Šajā sadaļā rādīsies visi tie ražošanas parametri, kuriem nav norādīta izvēles rūtiņa Izslēgt no ražošanas. Šie parametri šeit ienāk no avota klientu pasūtījumiem. T.i. pārdošanas procesa gaitā norādītie speciālie parametri šajos laukos tiek pārkopēti ražošanas pasūtījuma ģenerēšanās laikā un tālāk ir izmantojami jebkādos pielāgojamos veidos, piemēram norādot izdrukā vai iekļaujot to vērtības daudzuma, pašizmaksu vai dimensiju formulās.
Trīspunktes opcijas
Pasūtījuma statuss
Uz ekrāna tiks atvērta ražošanas pasūtījuma statusa atskaite. Šajā atskaitē ir papildu informācija par šī pasūtījuma stāvokli, kas nav iegūstama pa tiešo ieraksta logā. Atskaitē ir sadaļas:
- Ražošanas ieraksti - to izpildes stāvoklis, daudzumi utml.
- Produkta statuss - saražojamo izstrādājumu statuss un atlikums pa dažādām noliktavām. Var tikt izmantots, lai pieņemtu lēmumu par to, ka produkts ir nevis jāsaražo, bet gan jāpaņem no kādas citas noliktavas.
- Materiālu pieejamība - Iespēja pārbaudīt vai šobrīd ir pieejami visi nepieciešamie izejmateriāli kā arī vai visi nepieciešamie izejmateriāli būs pieejami ražošanas pasūtījuma plānotajā sākuma datumā.
Šajā atskaitē ir iespēja nospiest pogu Atpakaļ un uzsādīt kādus atšķirīgus atlases parametrus no noklusētajiem. Piemēram, nomainīt galveno materiālu noliktavu uz savam procesam atbilstošu. Tāpat arī ir iespēja iekļaut materiālu pieejamības informāciju par visiem specifikāciju līmeņiem, kas var noderēt daudzlīmeņu ražošanā, kad ražošanas vadītājs pārbauda visaugstākā izstrādājuma līmenī, vai šo izstrādājumu var sākt ražot. Šeit norādītie parametri tiks saglabāti nākamajām atskaites laišanas reizēm.
Veidot ražojumu
Iespēja veidot ražošanas ierakstu no ražošanas pasūtījuma. Sistēmā ir iespēja uzstādīt vairākus veidus kā tiek ģenerēti ražošanas ieraksti. Viens no veidiem ir tos ģenerēt manuāli, izvēloties šo trīspunktes opciju.
Atvērt darba plānā
Līdzīgi kā ierakstu sarakstā, arī konkrētu ražošanas pasūtījumu var atvērt darba plānā un ražošanas ierakstus ģenerēt jau konkrētos, iepriekš noteiktos datumos un sadalīt pa partijām katrai dienai.
Saražoto artikulu iztrūkums
Uz ekrāna tiks atvērta iztrūkstošo preču pārskata atskaite, kurā tiks uzrādīta pilna iztrūkuma informācija par izstrādājumu, kuru nepieciešams saražot šajā pasūtījumā. Šī informācija var tikt izmantota lai pielāgotu ražošanas procesu, jo var tikt konstatēta plānotā ienākšana un izmantošana izstrādājumam, piemēram - saražot vairāk, jo pēc pāris dienām būs vēl viens klientu pasūtījums, kurš prasīs papildu apjomu vai pielikt pie cita ražošanas pasūtījuma šo apjomu, jo jau eksistē citi ražošanas pasūtījumi. Iespējams izstrādājumam ir uzstādīts minimālais atlikums, bet ražošana tiek veidota no klientu pasūtījumiem. Šajā gadījumā var palielināt ražošanas pasūtījuma daudzumu, lai atstātu daļu no izstrādājuma noliktavā minimālā atlikuma nodrošināšanai.
Komentāri
0 comments
Lūdzu ieejiet lai varētu pievienot komentāru.